QATE

مراقبت از پوست های تیره

 

 

 

مراقبت از پوست تیره نیازمند دانش ویژه ای است، در اینجا چند توصیه و ترفند را با جزئیاتش در اختیارتان می‌گذاریم.

 

خصوصیات پوست تیره

 

سلول های پوست تیره دقیقاً همان سلول های پوست روشن هستند. فقط کمی تیره ترند، ویژگی دیگر این سلول ها این میباشد که ملانین بیشتری تولید می‌کنند: ملانین منشأ رنگ دهی به پوست، موها و چشم هاست.

 

ملانوسیت ها (سلول های تولید ملانین) می‌توانند ملانین هایی در انواع متفاوتی تولید کنند: اوملانین (رنگ دانه های سیاه و قهوه ای) و فئوملانین (رنگ دانه های قرمز و زرد). بنابراین غلظت این نوع رنگ دانه ها، رنگ پوست را تعیین خواهد کرد. برای مثال یک پوست سیاه، درصد بالایی از ملانین خواهد داشت.

 

پوست تیره و آفتاب

 

ملانین باعث حفاظت از پوست در مقابل اشعۀ ماوراء بنفش نیز خواهد شد. بنابراین هر چه غلظت ملانین در ملانوسیت ها بیشتر باشد، آثار سرطانی اشعه های ماوراء بنفش کمتر خواهد شد.

 

البته، کاملاً واضح میباشد که نمی‌توان گفت امکان ابتلا به سرطان در افرادی با پوست سیاه، وجود ندارد. در واقع، حتی اندازه بسیار بالای ملانین هم نمی تواند 100% در مقابل اشعه های ماوراء بنفش از پوست محافظت کند. بنابراین اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب ِ مناسب بسیار اساسی است.

 

چروک ها

 

از آنجایی که پوست های سیاه در مقابل اشعه های خورشید بهتر محافظت می‌شوند، بنابراین پیری پوست با منشأ چروک در این نوع پوست ها کمتر دیده می‌شود. اما این گفته به این معنی نیست که محافظت از پوست های سیاه با استفاده از درمان های مخصوص، برای پیشگیری از پیری پوست بی فایده است.

 

در عوض، ملانینی هم که بر سطح سلول های پوستی، جای جوش ها، آکنه و… حضور دارد می‌تواند باعث ایجاد لکه های کوچک رنگ دانه ای بشود. در این شرایط رفتار مناسب این میباشد که نه به این جوش های کوچک، زخم ها و… دست بزنید و نه آنها را بخارانید.

متخصص پوست نیز می‌تواند درمان موضعی مناسب تجویز کند.

 

مرطوب سازی حداکثری

 

در کشورهایی با آب و هوای معتدل، مانند فرانسه، اندازه رطوبت کم است، این شرایط پوست های سیاه را خشک، تیره و زمخت می‌کند.

 

بنابراین باید مراقبت های ویژه را اعمال کرد: پوست را با محصولات مناسب، که حاوی بیشترین تقویت و رطوبت هستند، مرطوب کنید. برای پاک کردن پوست، باید صابون های چرب انتخاب شوند و از مصرف ژل های بی کیفیت که بسیار تهاجمی اند، خودداری گردد.

 

توقف در درمان های درخشان کننده

 

بسیاری از زنان سعی می‌کنند پوست شان را درخشان کنند، و برای دستیابی به این مقصود از محصولات تهاجمی و حتی خطرناک هم استفاده می‌کنند. برای مثال، باید از کاربرد کرم هایی بر پایۀ کورتیزون یا هیدروکینون که باعث بروز زمختی، لکه یا سوزش می‌شوند، به طور جدی خودداری کرد. در دراز مدت، خطرها بسیار جدی می‌شوند.

 

اگر می‌خواهید پوست تان درخشان شود، توصیه می‌شود که به متخصص پوست مراجعه کنید. او می‌تواند شما را به طرف محصولات مناسبی مانند، یک لوسیون «روشن کننده» راهنمایی کند، این لوسیون توانایی تنظیم تولید ملانین را دارد.

منبع:seemorgh.com

فروشگاه مارکت سنتر