QATE

خواص 3 ماده غذایی مفید برای پوست

 

 

 

اگر می خواهید پوستی شفاف و زییا داشته باشید از این سه خوراکی میل کنیدسبزی‌جات سبز و قرمز ، آجیل و اسفناج از جمله بهترین مواد غذایی هستند که به زیباتر شدن پوست شما کمک به سزایی می‌کنند.

 

 

آجیل (مغزها)

 

این ماده غذایی به خاطر داشتن آنتی‌اکسیدان قوی در زمره مواد غذایی مناسب برای پوست محسوب می‌شود.از میان مغزها، بادام دارای بیشترین مقدار آنتی‌اکسیدان میباشد که برای رفع چین و چروک‌های پوستی و نیز آفتاب‌سوختگی مفید است.

 

ویتامین e موجود در مغزها کمک می‌کند تا خشکی پوست از میان رفته، پوست مرطوب شود و جوانتر به نظر برسد.وجود سلنیوم در این ماده غذایی نیز به سلامت پوست کمک شایانی می‌کند.

 

 

سبزی‌جات سبز و قرمز

 

از آن‌جا که پوست بزرگترین عضو جسم است، ‌پس هرآنچه برای سلامت جسم مفید میباشد برای سلامت پوست نیز مفید است.

 

سبزی‌جات سبز و قرمز- نارنجی مانند هویج، سیب‌زمینی و اسفناج از جمله بهترین مواد غذایی هستند که برای سلامت پوست و کل جسم دارای اهمیت خاصی هستند.

 

سبزی‌جات قرمز- نارنجی سرشار از بتاکاروتن هستند. جسم ما بتاکاروتن را به ویتامین a تبدیل کرده که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و از صدمه سلول‌ها و پیری زودرس پیشگیری می‌کند.

 

ویتامین‌ a علاوه بر آن دارای خواص ضد آکنه نیز هست و مدت بسیاری میباشد که از این ویتامین در داروهای ضد آکنه استفاده‌ می‌شود.

 

اسفناج‌ و دیگر سبزی‌جات برگی سبزرنگ دارای ویتامین a فراوان هستند که کمک می‌کنند تا سلول‌های پوست نوسازی شده و جای سلول‌های قبلی را بگیرند و موجب کاهش خشکی سطح پوست شده و به شفافیت و جوان شدن پوست کمک شایانی می‌کنند.

 

انبه‌ها نیز منبع خوبی از ویتامین aهستند. بهترین راه استفاده از ویتامین میوه‌ها استفاده از خود میوه‌هاست نه مکمل‌ها.

 

نکته:

 

مواد غذایی حاوی کافئین فراوان باعث کم شدن رطوبت پوست و در نتیجه پیری زودرس آن خواهند شد.

 

 

مرکبات


مرکبات حاوی ویتامین c فراوان هستند.این ویتامین نقش زیادی در جسم ایفا می‌کند. ویتامین c ، در سلامت پوست جسم و لایه‌های محافظتی جسم مؤثر است. پوست انسان را با طراوت نگاه می‌دارد و موجب جوانی پوست می‌شود. ویتامین c موجب حفظ پوست در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید می‌شود از این رو کسانی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند بهتر میباشد برای حفاظت از پوستشان ویتامین c بیشتری استفاده کنند.

 

با کمبود استفاده ویتامین c پوست خشک می‌شود و در زیر آن، خون‌مردگی‌هایی به صورت دانه‌دانه مشاهده می‌شود.

 

ویتامین c به تولید کلاژن در جسم کمک می‌کند. کلاژن فراوان‌ترین پروتئین جسم میباشد که ساختار اصلی پوست را تشکیل می‌دهد. با کم شدن کلاژن در جسم پس از 35 سالگی پوست دچار افتادگی می‌شود ولی با استفاده مرکبات مانند گریپ‌فروت، ‌پرتقال و گوجه فرنگی سرعت این روند کاهش یافته و پوست سفت‌تر شده و از ایجاد چین و چروک در آن پیشگیری می‌شود.

 

این ویتامین با خواص آنتی‌اکسیدانی خود به خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد پرداخته و به سلامت پوست کمک شایانی می‌کند.

منبع : hamshahrionline.ir

فروشگاه مارکت سنتر