QATE

دخترانی که دست‌هایی زیبا می خواهند

 

 

 

معمولا اولین چیزی که هرکس را به طرف آیینه می‌کشاند، دیدن چهره است. گرایش فطری انسان به زیبایی بیشتر، امری میباشد انکارناپذیر؛ ولی این زیبایی فقط به صورت محدود نمی‌شود. برخی از خانم‌ها به سلامت پوست و زیبایی چهره خود اهمیت بسیاری می‌دهند، ولی از وضعیت دست‌های‌شان غافلند؛ دست‌هایی که همواره و در همه کارها همچون آشپزی، تایپ، رسیدگی به امور خانه و خانواده و… آنها را یاری می‌کند. ولی چرا به این عضو بسیار فعال جسم، توجه خاصی نمی‌شود؟

 

ما چند روش ساده به شما پیشنهاد می‌کنیم تا دست‌هایتان لطیف‌تر و زیباتر به نظر برسند:

 

مرطوب کردن

 

اگر همیشه با کاغذ سروکار دارید، باید اهمیت بیشتری به مرطوب کردن دست‌های‌تان بدهید. برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که اگر هر روز به اندازه کافی آب بنوشند، نیاز پوست‌شان به آب کاملا برطرف می‌شود و پوست مرطوبی خواهند داشت؛ اما این کافی نیست. فراموش نکنید که پوست ما نیاز به توجه خاص دارد. بزرگ‌ترین بخش جسم انسان پوست میباشد و باید اهمیت زیادی به آن داد. ما اغلب به آرایش و زیبایی چهره خود اهمیت می‌دهیم؛ زیرا می‌دانیم در برخورد با دیگران صورت بیش از هر عضو دیگری جلب توجه می‌کند؛ اما فراموش می‌کنیم که دست‌ها نیز به مرطوب کردن و استفاده از کرم ضد آفتاب نیاز دارند.

 

مانیکور خانگی

 

شما می‌توانید خودتان درخانه ناخن‌های‌تان را مانیکور کنید. این کار بسیار ساده و آسان است. تمام چیزهایی که برای این کار نیاز دارید، شامل کرم ناخن، سوهان ناخن، چند عدد لاک ناخن و تمیزکننده پوست می‌شود. وقتی که پوست‌تان نرم و مرطوب است، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. در این حالت می‌توانید پوست اطراف ناخن‌ها را تمیز و صاف کرده، سپس از کرم ناخن و دست استفاده کنید، زیرا وقتی دست‌ها با آب نسبتا گرم مرطوب می‌شود، تمام مواد مغذی موجود در کرم جذب ناخن‌ها و دست‌ها می‌گردد. اگر با کامپیوتر زیاد سر و کار دارید و دست‌هایتان خیلی مشغول است، ترجیحا ناخن‌های خود را کوتاه نگاه دارید. یک ناخن‌گیر تمیز و یک سوهان ناخن با کیفیت به شما کمک می‌کند تا این کار را به خوبی انجام دهید. یک سمت سوهان ناخن برای سوهان کشیدن باید زبرتر و طرف دیگر آن برای مرتب کردن و زیبایی نهایی باید نرم‌تر باشد. یک لاک با رنگ دلخواهتان انتخاب کنید. اگر در حین لاک زدن مقداری از آن به پوست اطراف ناخن‌ها مالیده شد، دستپاچه نشوید؛ کمی صبر کنید تا لاک ناخن‌های‌تان کاملا خشک شود، سپس دست خود را در محلول آب گرم و صابون قرار دهید. حالا لاک به راحتی از اطراف ناخن‌ها پاک می‌شود و ناخن‌های‌تان زیبا و کامل به نظر می‌رسند.

 

یکی از بهترین و ساده‌ترین کارها برای زیبا به نظر رسیدن دست‌ها این میباشد که اصلا ناخن‌های خود را نجوید. برخی افراد به انجام این کار عادت دارند و سال‌هاست که ناخن‌های‌شان را می‌جوند. با این کار نه تنها ناخن‌ها ظاهر ناخوشایندی پیدا می‌کنند، بلکه بعدها هم اگر دیگر ناخن‌های‌تان را نجوید و بخواهید آنها را بلند کنید، ناخن‌ها بسیار ضعیف و شکننده خواهند بود. ناخن جویدن یکی از علائم اضطراب و استرس شدید است. وقتی ناآرام و بی‌قرار هستید، آدامس بجوید، شروع به تاب دادن موهای‌تان کنید و یا اینکه چیزی بخورید. باید سعی کنید دست‌ها و دهان‌تان مشغول کار دیگری باشند. حتی افرادی که عادت به ناخن جویدن ندارند هم در مواقع پراسترس و پرتنش به‌طور ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهند. دو راه برای جلوگیری از این وضعیت وجود دارد. شما می‌توانید نگرانی‌های خود را کنار گذاشته یا با آنها مقابله کنید و یا از عامل بازدارنده کمک بگیرید. برخی عوامل بازدارنده عبارتند از استفاده از یک لایه بدبو و بدمزه روی ناخن‌ها تا هنگام جویدن ناخن‌ها از انجام آن منصرف شوید و یا اینکه ناخن‌های خود را به شکل زیبایی طراحی کنید؛ آنقدر که به محض بردن دست‌تان به طرف دهان، زیبایی آن مانع از این کار شود.

 

ویتامین‌ها و مکمل‌ها

 

موهای جسم ما و پوست و ناخن‌ها نیاز به مواد مغذی دارند تا بتوانند رشد کنند. اگر اندازه ویتامین‌ها و مواد معدنی جسم کم باشد و سوءتغذیه داشته باشید و یا اینکه هورمون‌های جسم در تعادل نباشند، از زیبایی پوست، مو و ناخن‌ها کاسته می‌شود. بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته نوشیدن آب کافی میباشد تا ناپاکی‌ها و آلودگی‌ها را از پوست و جسم پاک و به جوان شدن پوست کمک کند. همچنین، با دریافت و جذب مولتی‌ویتامین‌های روزانه مواد مغذی به مقدار کافی به جسمتان می‌رسد؛ در نتیجه ناخن‌های‌تان به خوبی رشد می‌کند و محکم و محکم می‌شود.

 

شستن دست‌ها

 

شستن دست‌ها آسان‌ترین روش برای مقابله با ویروس‌ها و عفونت‌ها و در نهایت جلوگیری از ابتلا به بیماری و شیوع آن است. اینکه در چه مواقعی دست‌های‌تان را بشویید و این کار را چگونه انجام دهید، مسأله اساسی است.

 

هنگام شستن دست‌ها چقدر اصول بهداشتی را رعایت می‌کنید و چقدر این کار را به کودکان‌تان آموزش می‌دهید؟

 

برای این کار فقط به آب و صابون نیاز است. همه ما در طول روز با افراد دیگر در تماس هستیم و به اشیا و سطوح مختلفی دست می‌زنیم؛ بنابراین جرم‌های زیادی در دستان‌مان انباشته می‌شود و بعد به چشم‌ها، بینی و دهان خود دست می‌زنیم. البته هیچ‌گاه نمی‌توان دست‌ها را به طور کامل از هرگونه جرم و آلودگی پاک کرد؛ اما شستن آنها انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها و بقیه میکروب‌ها را محدود و کم می‌کند.

 

همیشه دستان خود را قبل این کارها بشویید:

 

‌ تهیه و پخت غذا غذا خوردن تماس با زخم و جراحات و یا دارو دادن به یک بیمار تماس با فرد بیمار و آسیب‌دیده گذاشتن و برداشتن لنزهای چشم

 

همواره بعد از انجام کارهای زیر نیز دست‌های خود را بشویید:

 

رفتن به دستشویی عوض کردن پوشک بچه دست زدن به یک حیوان یا وسایل مربوط به او

 

پاک کردن بینی، سرفه و عطسه کردن دست زدن به برخی زخم‌ها و جوش‌های پوستی تماس با فرد بیمار و آسیب‌دیده دست زدن به آشغال‌ها و یا هر چیزی که می‌تواند آلوده باشد؛ مثل لباس‌های چرک و کفش‌های کثیف. البته همیشه به محض اینکه احساس کردید دستان‌تان کثیف شده‌اند، باید فورا آنها را بشویید.

 

چگونه دست‌های خود را بشوییم:

 

به طور کلی بهتر میباشد که دست‌ها را با آب و صابون و به صورت زیر شست:

 

دست‌ها را با آب روان خیس کنید. صابون مایع، جامد یا پودری را به دست‌ها بمالید تا کف کند. دست‌کم به مدت ۲۰ ثانیه دست‌ها را خوب به هم بمالید تا ضدعفونی شوند و نه تنها کف دست بلکه پشت دست، مچ و ناخن‌های خود را نیز صابون بزنید. بعد با آب دست‌های خود را به خوبی بشویید. دست‌ها را با یک حوله تمیز و یا خشک‌کن خشک کنید. در صورت امکان با حوله شیر آب را ببندید. به یاد داشته باشید که صابون‌های ضد‌باکتری، برای از میان بردن جرم‌ها و آلودگی‌ها به اندازه صابون‌های معمولی مناسب نیستند و حتی گاهی اوقات این صابون‌ها موجب رشد باکتری‌ها نیز می‌شوند؛ زیرا باکتری‌ها در برابر مواد موجود در این صابون‌ها مقاوم می‌شوند و دیگر به راحتی از میان نمی‌روند.

 

کودکان به دست‌های تمیز نیاز دارند

 

شما می‌توانید با تشویق کودک‌تان به شستن دست‌ها به سلامت او کمک زیادی کنید. وقتی که دست‌‌های‌تان را می‌شویید، از آنها نیز بخواهید شما را همراهی کنند و مرتب شستن دست‌ها را به یادشان بیندازید (البته در این کار زیاده‌روی نکنید). در مواقعی که آب و صابون در دسترس نیست، می‌توانید از پاک‌کننده‌های الکلی مخصوص دست استفاده کنید.

 

شستن دست کودکان مسأله پراهمیتی است. بچه‌های بزرگ‌تر که در خارج از خانه با دوستان‌شان بازی می‌کنند، بیشتر در معرض بیماری‌های عفونی معده، روده و تنفسی هستند و ویروس‌ها و میکروب‌های این بیماری را به بقیه افراد خانواده‌شان نیز منتقل می‌کنند. باید به کودکان خود آموزش دهید نه فقط قبل از خوردن غذا، بلکه به محض کثیف شدن دست‌هایشان آنها را خوب بشویند. شستن دست‌ها کار زمانبر و وقت‌گیری نیست، ولی از بروز بسیاری بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. این عادت کوچک و ساده می‌تواند قدم بزرگی در جهت سلامت شما باشد.


ما در اینجا به برخی مشکلات عمومی مربوط به دست‌ها و پاها از طریق سوال و جواب می‌پردازیم:

 

س: من ۱۹ساله هستم. پوست خوبی دارم، ولی پوست دست‌ها و پاهایم تیره‌تر از قسمت‌های دیگر جسمم است. علت آن چیست و چه‌کار کنم تا این مسأله برطرف شود؟

 

ج: این مشکل می‌تواند برای بسیاری از افراد پیش آید. البته همه ما به پوست صورت خود بیشتر از پوست دست‌ها و پاها اهمیت می‌دهیم و گاهی اوقات از آنها غافل می‌شویم. برای برطرف کردن این مشکل هر روز به پوست دست و پای خود روغن نارگیل بمالید. می‌توانید از لایه‌بردار پوست نیز استفاده کنید. این کار باعث روشن‌تر شدن پوست‌تان می‌شود.

 

س: من همیشه از ترک پاشنه پاهایم عذاب می‌کشم. اوایل این مشکل فقط در زمستان‌ها برایم پیش می‌آمد، اما حالا تابستان‌ها هم این اتفاق می‌افتد؛ چه کار باید بکنم؟

 

ج: برای حل این مشکل هر ده روز یکبار باید پدیکور کنید. به هنگام استحمام نیز از سنگ پا استفاده کنید تا پوست‌های مرده از میان بروند. یک راه دیگر این میباشد که با آرد جوی دوسر، بادام، لیمو، آرد نخودچی و مقداری خامه تازه یک ماسک تهیه کنید و آن را به پاشنه‌های‌تان بمالید. بهتر میباشد این ماسک را شب‌ها روی قسمت‌های مورد نظر بمالید.

 

س: دست‌های من اغلب خشک و زبر هستند و نمی‌دانم چگونه باید از آنها مراقبت کنم؟

 

ج: یک قاشق چایخوری خامه تازه را با یک قاشق چایخوری شکر و نصف لیمو ترکیب کرده و خوب هم بزنید تا شکر به‌طور کامل درون آن حل شود و هر روز آن را به دست‌تان بمالید. پس از دو- سه هفته، نتیجه آن را خواهید دید. از آنجائی که بیشتر خانم‌ها از دستان خود برای شست‌وشو استفاده می‌کنند، این کار باعث خشک شدن پوست دست‌شان می‌شود. یک ظرف عسل را در آشپزخانه جلوی چشم‌تان بگذارید و در طول روز چندین مرتبه از آن به دست‌های خود بمالید و بعد آنها را بشویید. این کار سبب نرم شدن پوست دست‌تان می‌شود. استفاده از روغن بادام گرم قبل از خواب نیز به نرمی آنها کمک می‌کند. با همین کارهای ساده و کوچک می‌توانید دست‌های نرم و لطیفی داشته باشید.

 

س: مدتی میباشد روی پاهایم میخچه‌های دردناکی به‌وجود آمده است. این میخچه‌ها در حین راه رفتن باعث آزار و اذیت من می‌شوند. چه کنم؟

 

ج: میخچه‌ها اغلب در اثر راه رفتن با کفش‌های نامناسب ایجاد می‌شوند؛ بنابراین بهتر میباشد آنها را عوض کنید. استفاده از پد مخصوص میخچه نیز موثر است. این پدها به نرم شدن میخچه‌ها کمک می‌کنند و غالبا باعث از میان رفتن آنها نیز می‌شوند.

منبع:zibasho.com

فروشگاه مارکت سنتر