QATE

درباره کرم های موبر چه می دانید؟

 

 

 

هیرسوتیسم (hirsutism) عارضه‌اى میباشد که در آن رشد بیش از حد مو در صورت و جسم وجود دارد. گرچه این عارضه امکان دارد هم در آقایان و هم در خانم ها رخ دهد، اما اغلب تنها مشکل خانم ها محسوب مى‌شود.

 

خانم های مبتلا به هیرسوتیسم موهاى تیره و ضخیمى بر روى صورت، قفسه سینه، شکم و پشت دارند. این موهاى ضخیم و تیره با موهایى که خانم ها به طور معمول بر روى لب فوقانى، چانه یا شکم دارند، فرق دارند.

 

هیرسوتیسم در خانم ها امکان دارد ناشى از حساسیت بیش از حد پیاز مو به هورمون‌هاى مردانه یا آندروژن‌ها باشد (در جسم خانم ها در شرایط عادى، اندکى آندروژن وجود دارد).

 

یا این که به خاطر ترشح غیر طبیعى مقادیر زیاد آندروژن‌ها باشد. تولید زیاد آندروژن در جسم یک خانم امکان دارد به خاطر یک غده یا تومور ترشح کننده هورمون مردانه، یا به طور شایع تر به خاطر بیمارى” تخمدان چند کیستی” (pco) باشد.

 

برخى از داروها نیز مى‌توانند هیرسوتیسم ایجاد کنند؛ از جمله قرص‌هاى ضد باردارى خوراکى، هورمو‌ن‌ها و استروئیدهاى آنابولیک.

 

همچنین پس از یائسگى هیرسوتیسم در خانم ها عارضه شایعى است. به نظر می‌رسد که هیرسوتیسم داراى یک زمینه خانوادگى هم باشد.

 

در صورت ابتلا به هیرسوتیسم پزشک امکان دارد آزمایش هایى از شما به عمل آورد تا علت آن را کشف کند.

 

راه های مختلفی برای رفع موهای زائد صورت و جسم وجود دارد. یکی از این راه ها، استفاده از کرم های موبر است.

 

 

دکتر محمد شیزرپور به سئوالات زیر درباره ی کرم های موبر پاسخ می دهد.

 

کرم های موبر برای رفع موهای زائد کدام بخش های جسم استفاده می شوند؟

 

از کرم های موبر برای از میان بردن موهای تمامی بخش های جسم می توان استفاده کرد.

 

بیشتر خانم ها از آن ها باید استفاده کنند یا آقایان؟ چرا؟

 

این کرم ها، موها را در سطحی پایین تر از تیغ قطع می کنند. لذا موها کمی دیرتر در می آیند و بر خلاف تیغ، نوک موها پس از اصلاح تیز نمی شود و پوست نرم تر خواهد بود. بنابراین این کرم ها برای از میان بردن موهای زاید صورت خانم ها مناسب ترند. البته در آقایانی که موهای زبر در ناحیه گردن داشته و با اصلاح مشکل دارند، کرم های موبر جایگزین خوبی برای اصلاح هستند.برداشتن موهای زاید دیگر بخش های جسم با کرم موبر در زنان و مردان فرقی ندارد.

 

آیا از این کرم ها کودکان و نوجوانان هم می توانند استفاده کنند؟ چرا؟

 

استفاده از این کرم ها در کودکان ضرورتی ندارد، زیرا در سنین کودکی موی زایدی وجود ندارد که بخواهیم آن را برطرف کنیم. به علاوه این که پوست کودکان لطیف و حساس بوده و امکان صدمه پوستی در آن ها بیشتر است.

 

استفاده از این کرم ها در نوجوانان بعد از سن بلوغ بلامانع است. بعد از سن بلوغ با درآمدن موهای زاید در ناحیه زیر بغل و تناسلی، در صورت تمایل می توان از کرم موبر برای از میان بردن موهای زاید این بخش های استفاده کرد.

 

روش استفاده از کرم های موبر چگونه است؟

 

باید مقدار کافی از کرم موبر را به ناحیه مودار که خشک و تمیز باشد مالید و پس از گذشت مدت زمان معینی آن را با آب گرم شست. مقدار کرم باید کافی باشد، طوری که تمامی سطوح موها پوشیده شود. ناحیه باید خشک و تمیز باشد. اگر ناحیه ی مودار در اثر تعریق خیس بوده یا از قبل آغشته به کرم یا روغن باشد، کرم موبر به خوبی تاثیر نخواهد کرد.

 

ترکیب آن ها چیست؟

 

مواد اصلی کرم های موبر، سدیم تیوگلیکولات و کلسیم هیدرواکسید (نوعی باز) است.

ماده اصلی تشکیل دهنده ی مو کراتین است. کرم های موبر ماده کراتین را حل می کنند. این کار را با حل کردن پیوندهای شیمیایی سولفور درون کراتین انجام می دهند. به این ترتیب منجر به شکسته شدن و کنده شدن مو می شوند.

 

لایه سطحی پوست نیز حاوی کراتین است. لذا اگر کرم موبر برای مدت طولانی روی پوست باقی بماند، امکان صدمه رسیدن و تحریک پوست افزایش می یابد.

 

اگر کسی به این کرم ها حساسیت داشته باشد، باید چه کار کند؟

 

کرم های موبر امکان دارد آلرژی زا (حساسیت زا) باشند. این آلرژی امکان دارد به ماده اصلی کرم موبر، یعنی سدیم تیو گلیگولات و یا کلسیم هیدروکساید باشد. علاوه بر آن امکان دارد آلرژی به مواد نگهدارنده ، عطر و یا افزودنی های دیگر درون کرم موبر باشد.

 

لذا بهتر میباشد قبل از استفاده، کرم را روی پوست خود تست کنید. به این ترتیب که مقداری از کرم را به بخش داخلی بازوی خود بمالید و پس از نیم ساعت آن را بشویید.

 

اگر در محل مالیدن کرم، التهاب و قرمزی و خارش ایجاد نشد، یعنی احتمالا به این کرم موبر حساسیت ندارید. اگر فردی به کرم های موبر حساسیت داشته باشد، نباید از آنها استفاده کند، زیرا راهی برای حساسیت زدایی نسبت به این کرم ها وجود ندارد.

 

هرگز کرم موبر را روی پوست صدمه دیده (یعنی بریده، زخمی و…) استفاده نکنید. کرم موبر نباید روی پوست قرمز یا ملتهب(به هر دلیلی) استفاده شود. کرم موبر نباید نزدیک به ناحیه چشم مالیده شود.

 

باید هر چند وقت یک بار از این کرم ها استفاده کرد؟

 

هیچ محدودیتی در دفعات استفاده از این کرم ها وجود ندارد.

 

این کرم ها چه انواعی دارند ؟

 

اشکال مختلف کرم های موبر در بازار وجود دارند. اشکال اسپری، ژل و موس نیز موجود است. ماده اصلی تشکیل دهنده این اشکال مختلف یکسان میباشد و فرقی با هم ندارند.

 

برای خرید این کرم ها به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

ماده اصلی کرم های موبر یکی است. اما انواع کرم های موبر برای بخش های مختلف جسم وجود دارد؛ مثلا کرم موبر برای صورت با کرم موبر دیگر بخش های جسم فرق دارد. این فرق در غلظت ماده مؤثره ی آن است. کرم مخصوص صورت، ماده مؤثره ی رقیق تری دارد.

 

به غیر از مورد فوق، فرق دیگری در کرم های موبر وجود ندارد. انواع مختلف کرم های موبر بیشتر از نظر رنگ، عطر یا بسته بندی با هم فرق دارند. اساسی این میباشد که شرکت های سازنده، استاندارد تولید را رعایت کرده و از تبلیغات اغراق آمیز و گمراه کننده پرهیز کنند. برخی شرکت های سازنده، مواد افزودنی مثل ژل آلوئه را یا ترکیبات نرم کننده دیگر را به کرم اضافه می کنند.

 

تبلیغ کرم موبر دائمی، عجیب و غیر علمی است. هیچ کرم موبر با خاصیت از میان بردن دائمی موها وجود ندارد. حتی هیچ کرم موبری با خاصیت کاهش موهای زاید نیز وجود ندارد.

 

البته کرم هایی با خاصیت کاهش موهای زاید وجود دارند، ولی این کرم ها موبر نیستند. بلکه این کرم ها را مثل کرم معمولی روزی دو بار باید به ناحیه مودار مالید. در طی استفاده مداوم، به مرور زمان منجر به کاهش موهای زاید ناحیه مورد نظر می شوند. این اثر کاهش موهای زاید تا وقتی ادامه می یابد که شما به استفاده آن کرم ادامه دهید. با قطع استفاده کرم موها به حالت طبیعی برمی گردند، یعنی اثر دائمی ندارند.

 

کرم های کاهنده موهای زاید که در حال حاضر در بازار داخلی ایران در دسترس هستند، فاقد شواهد و مدارک علمی کافی می باشند. مطالعاتی که خود شرکت سازنده یا تولید کننده ماده اولیه انجام می دهد، فاقد هر گونه ارزش علمی است.

منابع :سلامت نیوز -همشهری آنلاین

منبع:سایت بیتوته

فروشگاه مارکت سنتر