QATE

درمان لك‌هاي پوستي با شيرين‌بيان

 

 

 

بي‌خطرترين عامل روشن‌کننده رنگدانه که داراي کمترين ملانوم است، عصاره شيرين‌بيان میباشد که در ترکيبات زيبايي به عنوان شفاف‌کننده پوست به کار مي‌رود و مي‌تواند در ترکيبات کرم‌هاي آرايشي صورت به کار رود. به علاوه عصاره شيرين‌بيان از لحاظ تئوري به عنوان يک مشتق ضدالتهاب موضعي مطرح میباشد که مي‌تواند در کاهش قرمزي پوست و تيرگي پس از التهاب کاربرد داشته باشد.ماده فعال شناخته شده در آ‌ن فلاونوييد میباشد که مي‌تواند با پراکنده کردن ملانين، موجب روشن شدن پوست شود.

 

دوز يک گرم در روز براي چهارهفته میباشد تا اثر باليني آن ظاهر شود. عصاره شيرين‌بيان هنوز در شمال آمريکا در دسترس نيست ولي در بخش‌هايي از جهان به خصوص در مصر استفاده مي‌شود. ماده اصلي هيدروفوبيک آن که در اثر گرفتن عصاره شيرين‌بيان به دست مي‌آيد، گلابريدين میباشد که روي پوست موثر خواهد بود. خلاصه اينکه آثار درماني شيرين‌بيان از ديرباز شناخته شده بوده و از آن براي درمان انواع سرفه‌ها و به عنوان داروي مسکن در پوست استفاده مي‌کردند.

 

مردم حتي براي درمان اسپاسم و تورم مفاصل و به عنوان ماده‌اي ملين از آن بهره مي‌گرفتند. از عصاره ريشه شيرين‌بيان هم به عنوان سد مقاوم در برابر برخي ويروس‌ها مثل هرپس و هپاتيت aيا در برابر عفونت کانديدا استفاده مي‌شده است. در آخر بايد گفت اگر چه عصاره شيرين‌بيان که براي درمان مشکلات پوستي است، گران میباشد ولي با غلظت مورد استفاده در محصولات زيبايي قيمت متوسطي دارد.

منبع: مجله مادران

فروشگاه مارکت سنتر