QATE

مراقبت های نادرست از پوست

 

 

 

هر بار که درباره مراقبت از پوست صحبت می شود همان توضیحات تکراری و کلیشه ای گفته می شود یعنی استفاده از کرم ضد آفتاب یا پاک سازی پوست از سلول های مرده اما این بار به مراقبت های نادرست از پوست اشاره می کنیم که آگاهی از آن بسیار مفید است.

 

در این مطلب به 7عادت اشاره خواهیم کرد که نه تنها برای پوست بلکه برای سلامت جسمی نیز مضر است؛ عادات نادرستی که هرچه زودتر باید اصلاح شود.

 

استفاده نکردن از روغن روی صورت؛

 

استفاده از روغن باعث کاهش تولید چربی پوست می شود. تمیز کردن بیش از حد پوست باعث تحریک غده چربی و تولید چربی بیشتر می شود اما استفاده از روغن تاثیر عکس خواهد داشت و تولید چربی را کند می کند؛ در نتیجه پوست کمتر ظاهر چرب پیدا می کند.

 

برعکس آن چه اغلب باور دارند، روغن طبیعی که خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد باکتری های آکنه را از میان می برد. روغن برای پوست چرب و معمولی نیز مفید است. اساسی این میباشد که روغن با کیفیت بالا و ساختار مولکولی را که بدون ایجاد انسداد منافذ وارد پوست می شود، انتخاب کنید. روغن را شب پس از پاک سازی پوست استفاده کنید.

 

مصرف لبنیات و مواد غذایی التهاب آور؛

 

شیر گاو به خصوص گاوهایی که هورمون زیاد استفاده کرده اند دارای مواد خاص میباشد که جذب خون می شود. این هورمون ها سبب بروز آکنه در زنان می شود. لبنیات نیز در بعضی موارد التهاب زاست و آکنه را وخیم تر می کند و روند پیری را به جلو می اندازد. بنابراین برای دریافت کلسیم از منابع دیگری مانند سبزی های برگ سبز استفاده کنید.

 

هم چنین جسم برای هضم پروتئین انرژی زیادی صرف می کند در حالی که این انرژی که صرف هضم غذا می شود برای رشد موهای سالم، ضخیم، از میان بردن سیاهی دور چشم، تعمیر کلاژن پوست و… ضروری است.

 

مصرف بیش از حد کورتیزون

 

از کورتیزون برای رفع جوش ها و درمان گزیدگی حشرات استفاده می شود. اگرچه کورتیزون های ملایم مانند «کورتید» و «کورتیزون» قرمزی و ورم را تسکین می دهد اما باید یادآوری کرد که مصرف طولانی مدت آن سبب می شود که پوست به آن عادت کند. با عادت کردن پوست به کورتیزون برای مهار کردن التهاب ها، باید دوز بیشتری از دارو را استفاده کرد. استفاده بیش از حد کورتیزون باعث شکستن کلاژن می شود و در نتیجه پوست نازک تر و در موارد وخیم ترک های پوستی ظاهر می شود. بنابراین تنها با تجویز پزشک کورتیزون استفاده کنید و زمان استفاده هر بار حداکثر ۲ هفته باشد.

 

خشک نکردن برس های آرایشی

 

اگرچه همه ما می دانیم که برس ها باید هفته ای یک بار یا حداقل ماهی یک بار شسته شود، اما اشتباه دیگری می کنیم و آن این که برس را برای استفاده خشک نمی کنیم.

 

مصرف مواد مخدر

 

مصرف مواد مخدر، باعث بروز پوست مرده بنفش رنگ می شود که احتمال عفونی شدن آن بالاست. مواد مخدر آلوده باعث واکنش های پوستی و بیماری می شود.

 

خوردن آب به جای غذاهای مایع

 

هزاران بار این جمله را شنیده اید که باید روزی حداقل ۸ لیوان آب بخورید. اما جسم آب زیادی را در خود نگاه نمی دارد زیرا آب از طریق ادرار مکرر دفع می شود. راز حفظ آب در جسم خوردن غذاهای حاوی آب مانند هندوانه(۹۷ درصد آب) و کدو(۹۵ درصد آب) است. از آن جا که آب موجود در غذا با مواد مغذی دیگری که جسم برای جذب به آن نیاز دارد، وارد جسم می شود، سلول ها آسان تر آب موجود در مواد غذایی را جذب می کند. بنابراین استفاده میوه و سبزی با درصد بالای آب را افزایش دهید تا شادابی پوست شما حفظ شود.

 

مصرف خودسرانه داروها و خرید دارو بدون نسخه پزشک

 

متخصصان پوست می توانند داروهایی برای رفع ناراحتی های پوستی متعدد مانند آکنه و… را تجویز کنند و استفاده آن برای چندین ماه مانعی ندارد. اما داروهایی مانند «اکوتان» نیاز به کنترل دارد زیرا به کبد ضرر می رساند و باعث کاهش فشار خون یا از میان بردن تعادل الکترولیت های جسم می شود.

منبع:صدف نیوز

فروشگاه مارکت سنتر