QATE

پوست لطیف کوچولو، مثل برگ گل

 

 

 

وقتی لکه های قرمز رنگ شبیه سوختگی روی پوست جسم نوزادتان ظاهر می شوند نگرانی های شما هم استارت می خورد. شاید در ذهن تان موضوعات مختلفی را به عنوان علت این اتفاق پیدا کنید اما بهتر میباشد خیلی هم دلواپس نباشید. چون امکان دارد این لکه ها در دوران یک سال اول زندگی نوزاد شما همواره پدیدار شوند و ادامه داشته باشند. البته که پوست جسم انسان در مقابل عواملی مانند نورخورشید و باکتری ها واکنش می دهد اما همه این واکنش ها در یک سال ابتدایی زندگی که مترادف میباشد با همان دوران نوزادی در شدیدترین حالت ممکن خواهد بود. اما به مرور که بچه ها بزرگتر می شوند و پوست جسم آنها ضخیم تر می شود این شرایط هم به حالت عادی تری برمی گردد.

 

با این اوصاف هیچ بچه ای نمی تواند از این حالت ها که اتفاقا در دوران نوزادی طبیعی میباشد فرار کند. گاهی اوقات این لکه های قرمز نشأت گرفته از تماس پوشک با جسم بچه ها هستند. به هر حال بخش هایی که توسط پوشک بچه پوشیده شده میباشد اغلب گرم و مرطوب است. چیزی که به راحتی می تواند به پوست نوزاد صدمه بزند. البته در این میان راه حل های منطقی هم وجود دارد برای اینکه بتوان از صدمه های احتمالی که امکان دارد به خاطر تماس پوشک با پوست بچه اتفاق بیفتد، جلوگیری کرد. خب شما می توانید در فاصله های زمانی نزدیک پوشک بچه را عوض کنید یا از پودر بچه و کرم های سوختگی برای محافظت از پوست نوزادان استفاده کنید. گاهی اوقات بهتر میباشد نوزادان را حداقل برای یک ساعتی از پوشک آزاد کنید و اجازه بدهید پوست جسمش نفس بکشد. به این ترتیب که می توانید یک ملحفه تمیز پهن کنید و بچه ها را بدون پوشک روی آن بگذارید تا برای مدت زمانی کوتاه احساس آسودگی کنند. استفاده از صابون های مخصوص کودکان هم که بدون بو و اسانس هستند برای شستشوی نوزادان مناسب هستند و در بهبود مشکلات پوستی موثر خواهند بود. در اینجا نکاتی وجود دارد که درباره این لکه های قرمز روی پوست نوزاد اطلاعات بیشتری را در اختیار مادران می گذارد.

 

● این لکه ها چیست؟

 

این نقطه های قرمز به طور خاص روی گردن بچه ها دیده می شوند. اغلب هم این اتفاق بیشتر برای نوزادان تپل می افتد که به خاطر چاقی در پوست جسم خود چین هایی دارند و اتفاقا این لکه های قرمزرنگ مابین همین چین ها پدید می آیند.

 

▪ این لکه ها چه شکلی هستند؟

 

لکه هایی قرمزرنگ، دردناک و تقریبا خشک روی پوست نوزاد جا خوش کرده اند. نوزاد البته امکان دارد کلا متوجه آنها نشود و شما هم به خاطر تپل بودن او نتوانید دقیقا این نقاط را ببینید اما اگر گاهی او گریه های بی دلیلی می کند بهتر میباشد لابه لای پوست هایی را که به خاطر چاقی روی هم چین خورده اند بگردید چون این لکه های قرمزرنگ اغلب با درد توام هستند.

 

▪ علت این لکه ها چیست؟

 

رطوبت بیش از حد که به عنوان مثال می تواند ناشی از آب دهان اطفال باشد که روی پوست جسم آنها می ریزد و یا حاصل استفراغ نوزادان که باز هم روی جسمشان می ریزد و لابه لای بخش هایی از جسم می رود که به خاطر چاقی بچه چین خورده اند، همه می توانند دلایل بروز این لکه ها باشند به خصوص که این بخش های جسم طوری قرار گرفته اند که هوایی هم به آنها نمی خورد.

 

▪ چه باید کرد؟

 

موقع شستشوی نوزاد حواستان باشد حتما این بخش های جسم را که به خاطر چاقی بچه چین خورده اند و دیده نمی شوند بشویید و البته خشک کنید. بعد از این باید این بخش ها را با کرم های مخصوص نوزادان چرب کنید تا ضمن محافظت از پوست آن را چرب نگه داشته باشید. به مرور که نوزاد به رشد می رسد، وزن کم می کند و این حالت از میان می برد و در نتیجه لکه ها هم ناپدید می شوند.

 

● عرق سوز چیست؟

 

این لکه های گرمی سوزش دار اغلب با عنوان میلیاریا شناخته می شوند. لکه هایی که حرارت دارند و روی پوست جسم باعث حس سوزش می شوند و اغلب روی پوست صورت بچه ها و پشت گردن آنها دیده می شوند.

 

▪ شکل ظاهری عرق سوز چگونه است؟

 

لکه های کوچک برآمده ای هستند که با وجود رنگ قرمزشان کاملا قابل شناسایی اند.

 

▪ علت بروز عرق سوز چیست؟

 

پوست نوزاد توانایی کنترل دمای جسم به خصوص گرما را ندارد. بنابراین هر چیزی می تواند سبب گرمای بیش از اندازه پوست جسم نوزاد شما شود. از آب و هوای گرم و شرجی گرفته تا لباس هایی که گرمای بیش از حد آنها نوزاد را کلافه می کند، همه و همه می توانند سبب بروز چنین لکه هایی روی پوست جسم نوزاد شما شوند. حتی امکان دارد بر اثر نشستن نوزاد برای مدت زمان نسبتا طولانی روی صندلی اتومبیل و برخورد پوست جسمش با صندلی و در نتیجه عرق کردن، این لکه ها ظاهر شوند.

 

▪ چه باید کرد؟

 

به محض اینکه چنین لکه هایی را که همان عرق سوز هستند روی پوست جسم نوزاد مشاهده کردید، لباس های او را تا حد امکان کم کنید و لباس های خنک را جایگزین نمایید. اگر بلافاصله این کار را انجام بدهید قاعدتا تا نیم ساعت بعد التهاب لکه ها از میان می رود و خیلی بهتر می شود.

 

● لکه های سبورهیا

 

▪ این لکه ها چیست؟

 

این نوع از لک های پوستی نوزادان اغلب در پوست فرق سر آنها یا روی ابروانشان ظاهر می شوند. این لک ها همین طور پشت گوش ها یا روی گردن و گونه و البته سینه نوزادان هم به چشم می آیند. البته این نوع از لک اغلب میان نوزادان زیر ۶ماه شایع است.

 

▪ شکل ظاهری این لکه ها چگونه است؟

 

روی پوست فرق سر و ابروها این نوع از لک ها شبیه شوره سر هستند هر چند امکان دارد به شکل پوسته های ضخیم و زردرنگی هم به چشم بیایند. در پشت گوش اغلب به شکل ترک ظاهر می شوند. در روی سینه و گردن این مشکل امکان دارد به شکل جوش یا کورک درآید و در نهایت روی گونه ها در شمایل جوش های قرمز و برآمده ظاهر می شوند. این لکه ها امکان دارد ظاهراً آزاردهنده به نظر برسد اما قاعدتاً نباید کودک شما را خیلی اذیت کنند.

 

▪ علت این لکه ها چیست؟

 

متأسفانه هنوز کسی علت خاصی برای این نوع از لک ها پیدا نکرده است.

 

▪ چه باید کرد؟

 

درمان سنتی این نوع از لک ها مالیدن مقداری روغن زیتون روی نقطه های مربوطه است. اگر این لک ها به شکل شوره سر روی پوست فرق سر نوزاد یا ابروهای او ظاهر شود بعد از مالیدن روغن باید آرام آرام موها را شانه بکشید تا ناپدید شوند. توصیه دیگر پزشکان برای رفع این لک ها شستشوی آنها با شامپوی ضدشوره مخصوص نوزادان در هرقسمتی از جسم حتی گردن و گونه و سینه است.

 

● لکه های اگزما

 

▪ اگزما چیست؟

 

اگزما در هر کجای جسم نوزاد می تواند پدیدار شود. شروع اگزما در نوزادان اغلب در ۳ یا ۴ ماهگی است. اگزما اغلب در بخش هایی که با پوشک پوشیده شده ظاهر نمی شود. ضمن اینکه این مشکل در بیشتر از ۲۰درصد نوزادان با خارش بسیار زیادی همراه است.

 

▪ شکل ظاهری اگزما چگونه است؟

 

اگزما اغلب در بخش های خشک پوست نوزاد ظاهر می شود. شکل ظاهری آن بیشتر شبیه سوختگی میباشد و به همین علت سبب می شود که رنگ پوست در نقطه ای که اگزما در آن دیده می شود قرمز شود.

 

▪ علت اگزما چیست؟

 

هر چیزی می تواند عامل ایجاد اگزما روی پوست بچه ها باشد. در این زمینه مسائل ژنتیکی هم می توانند نقش داشته باشند. آب و هوای گرم باعث می شود نوزاد عرق کند و گاهی این عرق با تحریک پوست سبب اگزما می شود. در عین حال، هوای سرد هم می تواند سبب خشکی پوست و بروز اگزما شود. انواع صابون ها و پارچه های پشمی می توانند سبب وسعت این لکه ها در جسم شوند.

 

▪ چه باید کرد؟

 

شستشوی آرام این لکه ها با موادشوینده مخصوص پوست نوزاد که باید توسط پزشک متخصص تجویز شود،از جمله راه های جلوگیری از وسعت اگزما است.

 

همچنین پوشاندن بخش هایی از پوست که اگزما در آنها دیده می شود با لایه ضخیمی از کرم مرطوب کننده، آن هم روزی دوبار برای بهبود این مشکل توصیه می شود.

 

● حساسیت های پوستی

 

▪ این حساسیت ها چیست؟

 

این حساسیت ها در واقع واکنش پوست جسم به هر چیزی میباشد که نوزاد با آنها در تماس است. حالا این چیزها می توانند انواع صابون ها باشند یا حتی چمن ها و انواع گیاهان که به نوعی با پوست جسم نوزاد در تماس بوده اند.

 

▪ شکل ظاهری این حساسیت ها چگونه است؟

 

این حساسیت ها قرمزرنگ و ملتهب هستند که همراه با خارش زیاد نوزاد را اذیت می کنند.

 

▪ علت این حساسیت ها چیست؟

 

اگر بیشتر سطح پوست جسم نوزادتان قرمز و ملتهب شده پس تقریبا مطمئن باشید که مشکل از صابونی میباشد که برای شستشوی جسم او استفاده کرده اید. اگر این حساسیت ها روی سینه و بازوها دیده شده، باید به دنبال علت دیگری باشید، شاید لباس هایی که خوب شسته نشده اند علت این حساسیت ها باشند. اگر این مشکل را در پوست پای نوزاد مشاهده کردید، امکان دارد مشکل از ترکیب فرش یا موکتی باشد که سطح خانه شما را پوشانده است.

 

▪ چه باید کرد؟

 

اگر لکه خشک به نظر برسد بهتر میباشد آن را با مرطوب کننده بپوشانید. اگر حساسیت ها خیلی آزاردهنده به نظر نمی رسد فقط کافی میباشد شرایط را تغییر دهید. لباس های نوزاد را بشویید. فرش هایی را که فکر می کنید ترکیب ناخوشایندی دارند جمع کنید. شامپوی بچه را هم می توانید عوض کنید. اما اگر حساسیت ها با خارش همراه بود با پزشک نوزاد خود درباره کرم هیدروکورتیزون یا یک نوع کرم حاوی آنتی هیستامین مشورت کنید.

منبع:مجله پردیس زندگی من

فروشگاه مارکت سنتر