QATE

چشمتان را جـوان نگه داریـد

حتما شما هم دوست دارید در لوازم آرایش فروشی ها و داروخانه ها مدت ها به بخش محصول های مراقبت از پوست، چشم بدوزید و تا آنجا که موجودی تان اجازه می دهد، هر آنچه برای زیباترشدن لازم است، تهیه کنید. یک گروه پرکاربرد از این محصولات، انواع کرم های دورچشم هستند که برای خرید آنها فقط نمی توان به نظر فروشنده و اطلاعات بروشور شرکت های تولید کننده بسنده کرد. به همین علت این هفته تمام اطلاعاتی که برای خرید یک کرم دور چشم مناسب نیاز دارید، گردآورده ایم…

۱) محصول های ایرانی را با تحقیق و خارجی ها را با احتیاط بخرید

خوشبختانه امروزه شرکت های متعددی با سرمایه گذاری بالا اقدام به تولید کرم های دورچشم در ایران کرده اند اما درباره کیفیت این محصولات باید تحقیق و پژوهش های بیشتری انجام شود و اندازه اثربخشی آنها را در افراد داوطلب قبل از عرضه به بازار مشخص کرد. امکان بررسی دقیق این موضوع در آزمایشگاه درمولب (dermolab) مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران، فراهم است.

البته این کار برای تولیدکنندگان اجباری نیست اما تولیدکنندگانی که اثربخشی محصول خود را به تایید یک آزمایشگاه مجهز و معتبر می رسانند و گواهینامه های لازم را دریافت می کنند، درواقع اعتبار محصول خود را بالا می برند و مردم با اطمینان بیشتری محصول های آنها را استفاده خواهند کرد. البته وزارت بهداشت هنگام صدور پروانه تولید، این محصول ها را از نظر ایمنی و بی ضرر بودن کنترل می کند. قیمت بالای برند خارجی دلیلی براثربخشی بالا یا کیفیت خارق العاده محصول نیست. البته تحقیق و پژوهش در مورد محصولات برندهای خارجی هم لازم است. به هرحال برخی شرکت های معتبر میان المللی از تکنولوژی بالایی برای تولید انواع کرم ها استفاده می کنند.

۲) از متخصص پوست راهنمایی بخواهید؛ نه از بروشور و بازاریاب

انواع متنوعی از کرم های دورچشم در داروخانه ها عرضه می شود. پوست آدم های مختلف با هم فرق دارد و همه مشکل های پوست دورچشم با کرم دورچشم قابل حل نیست. برخی از این کرم ها بسیار گران قیمت هستند، بنابراین عاقلانه میباشد که قبل از هزینه کردن برای خرید این کرم ها، بدانیم آیا اصلا مشکلی که می خواهیم برای رفع آن کرم دورچشم بخریم، با این محصول قابل?حل میباشد یا نه؟ به این منظور مشورت گرفتن از یک متخصص پوست منطقی ترین راه حل به نظر می رسد.

۳) ترکیب های کلیدی کرم دورچشم را بشناسید

ترکیب های ضدچروک: رتین آلدیید رتینول ویتامین c آلفا هیدروکسی اسید ماتریکسیل

ترکیب های مرطوب کننده: گلیسیرین هیالورونیک اسید

ترکیب های آنتی اکسیدان: ویتامین?های c و e

ترکیب های مختلف دیگر

اگر این ترکیب ها بر پایه لیپوزوم داخل کرم باشند اثربخشی آنها افزایش خواهد یافت.

۴) محصولی برای از میان بردن پف زیرچشم داریم؟

پف زیرچشم با کرم قابل درمان نیست. راه حل اساسی برای این مشکل، جراحی است. البته برخی کرم های دورچشم این قابلیت را دارند که کمی ظاهر دورچشم را بهبود دهند.

۵) کرم ضدسیاهی داریم؟

سیاهی و تیرگی دورچشم علل مختلفی دارد. مثلا در برخی موارد، پوست دورچشم شل و اضافه است. این پوست اضافه و پف کرده، سایه ایجاد می کند و دورچشم تیره به نظر می رسد. در چنین مواردی کرم دورچشم تیرگی را برطرف نخواهدکرد. در برخی موارد، علت تیرگی، افزایش رنگدانه ملانین است. در چنین مواردی کرم های روشن کننده دورچشم تا حدی تاثیر دارند. راه حل موثرتر در چنین مواردی، لیزرکیوسوئیچ است.

البته افزایش ملانین در پوست اطراف چشم علل مختلفی دارد در برخی موارد ذاتی و ژنتیک میباشد و گاهی علت افزایش رنگدانه ملانین، ثانویه به خارش و اصطکاک در زمینه حساسیت و اگزماست. در چنین مواردی درمان تیرگی دورچشم درمان خارش و اگزماست و داروهای روشن کننده بی تاثیر هستند. گاهی علت تیرگی، نازکی پوست دورچشم است. به این ترتیب که عروق خونی و بافت زیرپوست و عضله اطراف چشم از زیرپوست نازک به رنگ تیره دیده می شوند. در چنین مواردی راه حل، تزریق ژل هیالورونیک اسید یا چربی به زیرپوست اطراف چشم است.

۶) ضدآفتاب در کرم دورچشم

برخی کرم های دورچشم حاوی ضدآفتاب نیز هستند و این مساله یک امتیاز محسوب می شود. استفاده ضدآفتاب برای پوست اطراف چشم نه فقط ضرر ندارد بلکه ضروری است. پوست اطراف چشم، نازک و بیشتر در معرض نورخورشید است. بنابراین هنگام زدن کرم ضدآفتاب، این بخش را فراموش نکنید. کرم های ضدآفتاب معمولی را می توان برای اطراف چشم استفاده کرد. همیشه نیاز به ضدآفتاب مخصوص دورچشم نیست. برخی با استفاده ضدآفتاب اطراف چشم، دچار اشک ریزش می شوند. بهتراست در چنین مواردی از ضدآفتاب های فیزیکال استفاده شود.

۷) کرم دورچشم ضدچروک هم هست؟

پوست دورچشم هم بخشی از پوست صورت است، همان عواملی که درتسریع پیری پوست صورت موثرند، در تسریع پیری پوست اطراف چشم هم تاثیر دارند (آفتاب، ژنتیک، سیگار…). همان روش ها و داروهایی که در درمان پیری پوست صورت اثر دارند، برای درمان پیری پوست اطراف چشم هم به کار می روند اما چون پوست اطراف چشم نازک تر و به علت نداشتن غددچربی، خشک تر و به چشم هم نزدیک است، باید داروهای ضدچروک با غلظت متفاوت به کار روند.

به این علت کرم های ضدچروک اطراف چشم تولید شده اند. همان طور که همه چروک های صورت با کرم ضدچروک قابل درمان نیستند، تمام چروک های اطراف چشم هم با کرم درمان نمی شوند. پوست اطراف چشم روی عضله حلقوی تنگ کننده چشم قرار گرفته است. همه ما روزانه بارها از انقباض و انبساط این عضله برای بیان حالت های روحی و هیجانی استفاده می کنیم. این کار باعث ایجاد چروک در پوست اطراف چشم می شود. این چروک ها نه با کرم قابل درمان و نه قابل پیشگیری هستند. در چنین مواردی راه حل اساسی، برای هم پیشگیری و هم درمان، تزریق دیسپورت است.

۸) شرط احتیاط

هنگام پوشاندن پوست با کرم اساسی نیست کرم زدن را از کجا شروع کنیم، باید مراقب باشیم کرم داخل چشم نرود.

۹) لازم میباشد روی پلک بالا کرم بزنیم؟

پلک بالا کمتر در معرض نورخورشید و کمتر از بخش تحتانی چشم در معرض تغییرات ناشی از گذشت سن است. بنابراین نیاز به استفاده از کرم دورچشم برای پلک بالا کمتر میباشد اما به هرحال استفاده از کرم برای پلک فوقانی ضرری ندارد.

۱۰) سن استفاده کرم دورچشم

نمی توان سن دقیق و مشخصی را برای استفاده از کرم های دورچشم تعیین کرد اما سنین ۲۵ تا ۳۰ سالگی برای شروع استفاده از کرم های پیشگیری از چروک دورچشم، مناسب است.

۱۱) انواع کرم های دورچشم

برخی کرم ها برای پیشگیری از چروک و برخی برای رفع تیرگی دورچشم مناسب هستند. برخی کرم های دورچشم به نام کرم لیفتینگ به فروش می رسند. این کرم ها حاوی آب روغن و ترکیب های پروتئینی هستند و وقتی به دور چشم زده می شوند، آب کرم تبخیر و ماده پروتئینی باقیمانده منقبض می شود به این ترتیب پوست کمی جمع می شود و حالت لیفتینگ پیدا می کند. (مانند اینکه یک تکه نازک گوشت را در معرض آفتاب قراردهیم به تدریج در اثر نورخورشید و حرارت، آب گوشت تبخیر و تکه گوشت جمع می شود) این اثر موقتی میباشد و پس از چند ساعت یا بعد از شستن صورت از میان می رود بنابراین فقط اثر زیبایی موقتی دارند و فاقد اثر درمانی و ماندگار هستند.

منبع: .salamat.ir

فروشگاه مارکت سنتر