QATE

چند راهكار ساده و ارزان برای بهبود جوش‌های صورت

 

 

 

متخصصان پوست معتقد هستند: اولین عامل اساسی که منجر به بروز جوش‌های ناخوشایند پوستی می شود ، تغییرات هورمونی جسم و عامل دوم ناتوانی پوست در دفع بافت مرده كه پاکسازی این بافت ضروری و حساس است، این در حالیست كه باور عمومی عامل این جوش‌ها را اغلب باكتری یا میكروب می‌دانند.

 

متخصصان پوست در دانشكده بهداشت عمومی هاروارد چند نكته ساده و كم‌خرج اما اساسی را برای پیشگیری یا كاهش بروز جوش‌های صورت توصیه كرده‌اند. به گزارش شبكه خبری تورنتو نیوز، این متخصصان تاكید دارند:

 

– زیاد در معرض نور خورشید قرار نگیرید.قرار دادن پوست جسم در معرض نور مستقیم خورشید اگرچه ممكن میباشد برای برنزه کردن پوست جسم بسیار ایده آل به نظر برسید اما برای کسانی که از عارضه جوش‌های پوستی رنج می برند، مضر و نامناسب است. تابش مستقیم و طولانی مدت نور خورشید به پوست، نه تنها عارضه جوش‌های پوستی را تشدید می کند بلکه می تواند در طولانی مدت به پیری زودرس پوست و حتی سرطان پوست نیز منجر گردد.

 

– از شستن بیش از حد محل جوش‌ها خودداری کنید. بسیاری از کسانی که از جوش رنج می برند، شستن زیاد ناحیه جوش زده را خوب و مفید تلقی کرده و برای درمان قطعی این عارضه، مدام دوش می گیرند و انواع اقسام صابونها را امتحان می کنند. این در حالی میباشد که متخصصان پوست عقیده دارند که شستن پوست بیش از دو الی سه بار در روز نه تنها نتیجه مطلوب نخواهد داشت بلکه وضعیت جوش‌ها را وخیم تر نیز خواهد کرد. جوش‌ها اغلب در صورت، سینه، پشت و دیگر نقاط جسم دیده می شود.شستن افراطی جوشها اغلب با ترشح چربی بیشتر در ناحیه جوش زده همراه بوده و کمکی به درمان آن نمی کند. علاوه بر آن استفاده از ضد عفونی کننده های قوی نظیر الکل سفید و یا استفاده بی‌رویه از فرآورده‌ها و کرم‌های به اصطلاح درمان کننده آکنه نیز توصیه نمی شود. این دسته از ترکیبات علاوه بر اینکه پیری زودرس را به دنبال دارد، درمان واقعی جوش‌های پوستی را نیز به تعویق می اندازد.

 

– در انتخاب صحیح ویتامین‌ها و مکمل‌ها دقت کنید. كارشناسان علوم تغذیه اندازه مجاز استفاده ید را در حدود 150 میكروگرم در روز توصیه می کنند. اما بسیاری از پزشکان بر این عقیده هستند که استفاده بیش از این مقدار در بروز جوشهای پوستی موثر خواهند بود. بنابراین از استفاده مکمل‌هایی که دوزهای غیرمجازی از این عنصر را وارد جسم می کنند، پرهیز کنید. استفاده از مکمل‌های افزاینده ترشح طبیعی هورمون تستوسترون نیز همانند تزریق مستقیم خود تستوسترون می تواند منجر به بروز آکنه و جوش‌های پوستی گردد.

 

– از کندن و دستکاری كردن جوش‌ها جدا پرهیز کنید. بسیاری از کسانی که از جوش و یا از دیگر عوارض پوستی رنج می برند، ناخواسته و ناخودآگاه جوش‌ها را دستکاری می کنند. وسوسه انجام این کار به قدری قوی میباشد که حتی برخی از افراد علیرغم داشتن اطلاعات و آگاهی لازم در مورد عوارض این کار، آن را خوداگاهانه نیز انجام می دهند. فشردن جوشها باعث نفوذ باکتری‌های موجود در آنها به لایه های عمیق تر شده و احتمال نفوذ عفونت به خون را در پی دارد.

 

– استرس را از خود دور کنید. استرس تاثیر مستقیم بر جوش‌های پوستی ندارد اما این پدیده روانی می تواند تعادل هورمونی جسم را تحت تاثیر قرار داده و آن را بر هم بزند. نتیجه استرس حتی به صورت چرب شدن پوست و بروز جوش‌های پوستی نیز دیده می شود.

 

 

– به سلامت و تغذیه مناسب خود توجه كافی داشته باشید. استفاده آب فراوان در طول روز یکی از رموز سلامت و تندرستی میباشد که نیز مورد توجه قرار گرفته است. خواب کافی، تمرین مناسب، پرهیز از خوردن غذای چرب و محرك، نوشیدن آب فراوان و موارد مشابه به رغم اینکه بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسند اما در سلامت جسم و در پیشگیری از جوش و بقیه ناراحتی ها و عوارض پوستی بسیار موثر هستند.

 

– پوست خود را در برابر چربی و عوامل عفونت زا محافظت كنید. بهداشت پوست را رعایت کنید، دستهای خود را مرتب بشویید، اما همانطور كه توصیه شد از شستن افراطی محل جوش‌ها به شدت پرهیز كنید. رعایت بهداشت عمومی جسم نكته كمكی در بهبود این بثورات جلدی ناخوشایند است. علاوه بر آن اگر ورزش می كنید پس از هر نوبت تمرین دوش بگیرد.

منبع:ایسنا

فروشگاه مارکت سنتر