QATE

۷ فرمان طلایی برای پوست شما

 

 

 

مراقبت از پوست مقوله ای میباشد که همیشه در طول زندگی باید به آن توجه کرد اما گاهی که از این مراقبت غافل می شوید باید تلاش بیشتری برای بازگرداندن سلامت به پوست باشید. با هم برخی راهکار های داشتن پوست تمیز و سلامت را مرور می کنیم.

 

● تمیز باشید

 

صورت خود را تمیز نگه دارید. چه آکنه داشته باشید چه نداشته باشید، باید هر روز صورت تان را بشویید تا ناخالصی ها، سلول های مرده پوست و چربی اضافی از سطح پوست تان پاک شود. از آب گرم، نه خیلی داغ و یک پاک کننده ملایم صورت استفاده کنید. استفاده از صابون های خشن(مانند صابون خوشبوکننده جسم) می تواند پوست را ملتهب و زخمی کرده و باعث تحریک بیشتر آن شود. از مالش پوست با لیف حمام، دستکش لایه برداری و اسفنج اجتناب کنید. بهتر میباشد با دست یا دستمالی تمیز به آرامی صورت تان را بشویید. بعد از این که صورت تان را خوب شستید، آن را با یک حوله تمیز خشک کنید. حوله را حتما بشویید چون بعد از خشک شدن پر از باکتری است.

 

● همیشه مرطوب باشید

 

پوست تان را مرطوب کنید. بسیاری از محصولات موضعی آکنه حاوی موادی هستند که پوست را خشک می کنند. بنابراین استفاده از یک مرطوب کننده برای کاهش خشکی پوست الزامی است. مرطوب کننده های ژله ای برای پوست های چرب بسیار عالی است. اگر پوست خشک دارید از کرم مرطوب کننده یا لوسیون استفاده کنید. درصورت داشتن پوست مختلط باید از ۲ محصول استفاده کنید. (کرم و لوسیون برای بخش های خشک و ژل برای بخش های چرب) قبل از استفاده از کرم مرطوب کننده حتما به پوست تان آبرسانی کنید.

 

اگر آرایش می کنید، حتما در پایان روز صورت تان را بشویید. درصورت امکان از محصولات بدون چربی و بدون افزودنی ها و مواد شیمیایی استفاده کنید.

 

● در این یک مورد خسیس باشید

 

در استفاده لوازم آرایش صرفه جویی کنید. هنگام بروز حساسیت پوستی سعی کنید از کرم پودر، پنکیک یا رژگونه استفاده نکنید. اگر آرایش می کنید، حتما در پایان روز صورت تان را بشویید. درصورت امکان از محصولات بدون چربی و بدون افزودنی ها و مواد شیمیایی استفاده کنید. محصولاتی که پایه آن ها آب میباشد نیز در بازار وجود دارد که می تواند انتخاب خوبی باشد. بنابراین هنگام خرید محصولات آرایشی مواد به کار رفته روی برچسب را بخوانید.

 

● عطر برای موها ممنوع

 

به تمام محصولاتی که برای موهای تان به کار می برید، توجه کنید. از روغن ها و مواد شیمیایی و معطر که به موهای تان صدمه می زند، استفاده نکنید. یادتان باشد که این مواد امکان دارد روی صورت تان بچکد و موجب مسدود کردن منافذ پوست و در نتیجه تحریک آن شود. سعی کنید از شامپوها و حالت دهنده ها (کاندیشنرها) ملایم استفاده کنید. موی چرب می تواند موجب چربی پوست صورت شود. پس وقتی صورت تان زیاد جوش می زند، مو را مرتب بشویید. اگر موهای تان بلند میباشد آن را از صورت خود کنار بزنید.

 

● لطفا دست نزنید

 

هیچ وقت دست تان را به صورت تان نمالید. حتی الامکان از لمس صورت و چانه تان خودداری کنید. با تماس دست با صورت نه تنها باکتری ها روی پوست گسترش می یابند بلکه باعث التهاب صورت نیز می شوند. هیچ گاه با انگشت تان سعی در ترکاندن جوش نکنید چون باعث عفونت و زخم درصورت می شود.

 

● هم طالبی بخورید، هم زردآلو

 

پوست تان را خوب تغذیه کنید. اغلب کارشناسان معتقدند، برخی مواد غذایی خاص مانند شکلات و چیپس باعث شیوع جوش نمی شوند اما برای جلوگیری از شیوع آکنه بهتر میباشد از غذاهای چرب و فست فودها دوری کرده و میوه ها، سبزی ها و غلات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی مطالعات نشان می دهد، خوردن غذاهایی با ویتامین a و بتاکاروتن ایمنی و سلامت پوست را تقویت می کند. هویج، سیب زمینی، طالبی، زردآلو، کلم پیچ و اسفناج همگی حاوی بتاکاروتن هستند.

 

● دور باشید

 

از آفتاب دوری کنید. اشعه ماورای بنفش خورشید می تواند التهاب و قرمزی پوست را افزایش دهد. علاوه بر این، برخی دارو های خوراکی و موضعی آکنه امکان دارد حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش دهد. چه آکنه داشته باشید چه نداشته باشید، همیشه ۲۰ دقیقه قبل از مواجهه با نور خورشید از کرم ضد آفتاب با حداقل spf۱۵ استفاده کنید. به دنبال کرم ضد آفتاب ضد آکنه باشید تا احتمال ایجاد آکنه جدید کاهش یابد. همیشه برچسب محصولات را مطالعه کنید تا از آنچه در این محصولات به کار رفته آگاه باشید.

منبع: bartarinha.ir

فروشگاه مارکت سنتر